Programy kulinarne od zawsze cieszyły się zainteresowaniem wśród Polaków. W dodatku transformacja ustrojowa, a potem wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej sprawiły, że nagle staliśmy się otwarci na nowe smaki, często dostępne w postaci produktów dotąd nam nieznanych, niemal luksusowych. Pojawił się internet, ale nadal stałym i niezmiennym elementem pozyskiwania kolejnych przepisów dla wielu kucharzy i kucharek są cykle o gotowaniu, emitowane od dziesięcioleci przez niemal wszystkie popularne stacje telewizyjne.
Z Makłowiczem po kraju i świecie
Bezapelacyjnym pionierem wśród telewizyjnych gastronomów jest Robert Makłowicz. Słynne, już niemal kultowe „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, stały się pierwowzorem dla innych programów, poruszających tę samą tematykę. Sam Makłowicz trwale zapisał się w świadomości Polaków i dziś praktycznie nie ma w naszym kraju osoby, niekojarzącej jego korpulentnej sylwetki i charakterystycznego sposobu mówienia. Program zaczęto nadawać we wrześniu 1998 roku. Niespotykana dotąd formuła, czyli zwiedzanie danego miejsca połączone z gotowaniem regionalnych potraw, świetnie przyjęła się Polsce. Kolejne odcinki gromadziły coraz większą publiczność przed telewizorami. Pomimo niekiedy dość egzotycznych miejsc, w których pojawiał się kucharz, starał się on wybierać takie potrawy, będące łatwe do przyrządzenia w każdej kuchni. W dodatku wiedząc, że poszczególne składniki mogą okazać się w ojczyźnie niedostępne, starał się podpowiadać, czym można je zastąpić, aby danie nie straciło swoich walorów smakowych. Robert Makłowicz do dziś jest postacią niezwykle szanowaną nie tylko w światku kulinarnym, ale też całym polskim show-biznesie. Powtórki cyklu z jego udziałem nadal się emitowane w wielu stacjach telewizyjnych. A trzeba zaznaczyć fakt, że gotowanie to dla publicysty pochodzącego z Krakowa hobby, gdyż z wykształcenia jest historykiem.
Gotuj z Okrasą
Karol Okrasa w przeciwieństwie do Makłowicza to dyplomowany kucharz. Przedstawiciel młodego pokolenia sztuki kulinarnej w Polsce najpierw ukończył technikum gastronomiczne, później zaś studia o tematyce typowo żywieniowej. Swoją przygodę z telewizją rozpoczął w 2003 roku programem „Kuchnia z Okrasą”. Ciepły wizerunek prowadzącego połączony z odpowiednią dozą humoru, podróże po Polsce w celu przyrządzania regionalnych potraw i ciekawi goście sprawiły, że nowy cykl nadspodziewanie dobrze został przyjęty przez telewidzów. Na fali sukcesu pierwszej edycji powstały kolejne z kucharzem z Białej Podlaskiej w roli głównej: „Okrasa łamie przepisy”, „Smaki czasu z Karolem Okrasą” czy „Dorota, Karol i Goście”. Popularność i szacunek gastronoma wśród Polaków postanowiła wykorzystać sieć sklepów dyskontowych, wskutek czego zaangażowano go w jej kampanię reklamową. Obecnie Karol Okrasa cały czas jest obecny w telewizji, a do kilku programów, w których wziął udział, dorzucił też kilkanaście publikacji spisanych w formie książek. Ich treść w zdecydowanej większości stanowią autorskie przepisy rodowitego mieszkańca Białej Podlaskiej.