Niech każdy w tej chwili zastanowi się, ile zna osób, lubiących zmywać naczynia. Dziwne zagadnienie – to fakt, ale wróćmy do sedna. Aha, i lubiących zmywać ręcznie rzecz jasna. Po dokładnej analizie, oczywiście bardzo długiej, dojdziemy do wniosku, że… zero? No może jedną, dwie maksymalnie. I na tym koniec. Jednak najczęściej takiego człowieka po prostu nie znajdziemy. W związku z tym ludzkość postanowiła w inny sposób rozwiązać problem brudnych talerzy, sztućców i garnków i wymyśliła zmywarkę.

Zabudowana lub wolnostojąca

Zmywarka nadal jest dość nowym urządzeniem w wielu polskich domach. Przywędrowała do nas, podobnie jak w przypadku innych maszyn, z Europy Zachodniej, dokładnie po transformacjach ustrojowych z lat 90. Nie zdobyła dotąd tak ogromnej popularności, jak choćby pralka automatyczna, ale z roku na rok jej zwolenników, a ściślej zwolenniczek, przybywa. Narzędzie do mechanicznego mycia naczyń można zabudować – wtedy wygląda schludnie, gdy idealnie komponuje się z resztą mebli, ale też pozostawić wolnostojące. W obydwu sytuacjach na pewno będzie wywiązywać się ze swoich zadań. Najpopularniejsze zmywarki to te o szerokości 60 centymetrów. Mieszą one do 12 kompletów naczyń. Nieco mniejsze, bo o szerokości 45 centymetrów, są z kolei w stanie pomieścić 8 kompletów. Jedne i drugie bez problemu kupimy w sklepach z elektroniką i artykułami gospodarstwa domowego. Prym wiedzie kolorystyka biała, ale dostępne są modele czarne lub grafitowe. Ceny z kolei zaczynają się od 1000 zł, a biorąc pod uwagę oszczędności, jakie zostają osiągnięte poprzez zmniejszenie zużycia wody, inwestycja ta jest w pełni opłacalna i po niedługim czasie zostaje zrekompensowana.

Dbaj o sprzęt, a odwdzięczy się wieloletnią, bezproblemową pracą

Zmywarka, podobnie jak inne urządzenia, odpowiednio zadbana odwdzięczy się wieloletnią, bezusterkową pracą. Przede wszystkim należy mieć na uwadze prawidłowe użytkowanie. Nie wolno wkładać do komory myjącej żadnych resztek jedzenia. By sama efektywność procesu była wysoka, trzeba tak układać naczynia, by na siebie nie zachodziły. Ponadto nie mogą stykać się ze ściankami oraz blokować dysz natryskowych. Warto też przyjąć taki układ, pozwalający umieścić wewnątrz maksymalną ilość talerzy, szklanek i sztućców. W ten sposób nie będziemy powielać schematu czyszczenia, przez co zminimalizujemy zużycie energii i wody. Przed pierwszym uruchomieniem sprzętu dobrze zapoznać się z instrukcjami producenta. Dodatkowo raz w miesiącu świetnym pomysłem jest przepłukanie filtrów i ramion natryskowych, wskutek czego odzyskają swoją świeżość. Na rynku dostępne są też gotowe preparaty do zabezpieczania newralgicznych części maszyny przed uszkodzeniem. Jednak najważniejsze, o którym niestety wielu użytkowników zapomina, jest odcięcie dopływu wody po procesie zmywania i pozostawienie uchylonych drzwiczek na czas bezczynności. Czemu to służy? Poprzez zastosowanie tych zabiegów następuje odparowanie zbędnej wilgoci oraz wywietrzenie komory z przykrych zapachów. Dlatego po kolejnym cyklu mycia nasza zastawa stołowa jest nieskazitelnie czysta i pięknie pachnie.