Każdy z nas chciałby zawsze być piękny i młody. O ile to zdanie w przeszłości bardziej odnosiło się do kobiet, tak w ostatnich latach sporą wagę do wyglądu przykładają też mężczyźni. Niestety do dziś nie wynaleziono specyfiku, który pozwoliłby zapobiec efektom starzenia, a bajędy o eliksirze wiecznej młodości powstałym z kamienia filozoficznego, można włożyć między kolejne tomy przygód o Harrym Potterze. Nie wszystko jednak stracone, bo choć przed starością nie uciekniemy, to mimo to warto postarać się o opóźnienie jej symptomów. Jednym z elementów, pozwalających bronić się przed widocznym na naszym organizmie upływem czasu, jest zastosowanie odpowiedniej diety.

Przede wszystkim unikaj używek!

Lekarze z przeróżnych uniwersytetów już dawno udowodnili, że wszelkiego rodzaju używki mają zgubny wpływ na ludzkie ciało. W związku z tym logicznym posunięciem każdego z nas będzie całkowita rezygnacja z tych nieco wątpliwych przyjemności. Zacznijmy od papierosów. Zawarte w dymie substancje smoliste zawierają ponad 4 tysiące związków, z których żaden nie przynosi pozytywnych efektów naszemu organizmowi. Papierosy wytwarzają ogromne ilości wolnych rodników, a te z kolei są największym wrogiem skóry. Dlatego kobieta lubiąca od czasu do czasu „puścić sobie dymka”, pomimo przykładowej trzydziestki w dowodzie osobistym bardziej przypomina panią po pięćdziesiątce. Nikotyna znajdująca się w wyrobach tytoniowych osłabia włosy, kości i paznokcie. W ostatnim czasie nieco popularniejsze stały się papierosy elektroniczne, ale tu również nie ma pewności co do tego, że nie szkodzą zdrowiu.

Z kolei lampka wina pita codziennie wpływa korzystnie na nasz stan. Jednak przekroczenie tej dawki, zwłaszcza w przypadku innych napojów wysokoprocentowych, może być przyczyną zgubnych konsekwencji. Nadmiar spożywanego alkoholu jest powodem trądziku i przebarwień skóry, ponadto niszczy układ nerwowy i narządy wewnętrzne – najbardziej wątrobę. Trunki wyskokowe przyjmowane bez kontroli to niezwykle silna trucizna.

Postaw na zdrowe jedzenie

Świadome żywienie to kluczowy element, gdy priorytetem jest zachowanie witalności i dobrej kondycji. W związku z tym warto wprowadzić do swojego jadłospisu produkty, w których składzie są witaminy A, C i E, czyli popularne antyoksydanty. Znajdują się w owocach i warzywach, w szczególności w papryce, szpinaku, brokułach, pomidorach, marchewce, porzeczkach, truskawkach i cytrusach. W dodatku cechują się dużą zawartością błonnika.

Nie wolno zapominać o kościach, dlatego by były mocne i zdrowe, trzeba dostarczać im optymalną ilość wapnia. A to z kolei jest w mleku, serach, twarożku i jogurtach. Co ciekawe, bardzo dużo jest go też w rybich ościach. Ogólnie ryby są wręcz wskazane do codziennego spożywania. Są źródłem wielu witamin, w tym kwasów omega-3, tak niezbędnych do prawidłowej regeneracji naszych komórek. Każdy dietetyk zapytany o to, co powinno znaleźć się w rozpisce posiłków osoby, chcącej o siebie odpowiednio zadbać, bez wahania wskaże ryby. Poza tym to obecnie najzdrowsze mięso dostępne na rynku, w przeciwieństwie choćby do wieprzowiny.