Mężczyźni, oczywiście tylko ci, którzy nie mają nic wspólnego ze sztuką kulinarną, a ich obecność w kuchni ogranicza się do wyjadania jeszcze niegotowych potraw z garnka w chwilach, gdy już nie mogą doczekać się posiłku, nie potrafią zrozumieć, jak często te zagadnienia są trudne i czasochłonne. Zwykła zupa może doprowadzić do rozstroju nerwowego. Brak składników, zbyt mało czasu, inni domownicy, którzy akurat w tej chwili pilnie potrzebują uwagi. Gospodynie niekiedy wykazują się wręcz anielską cierpliwością. Na szczęście w wielu kwestiach, rzecz jasna związanych z gastronomią, z pomocą przychodzi technologia, a w zasadzie sprzęt AGD.

Mali spryciarze

Kuchnia zazwyczaj nie jest dużym pomieszczeniem. Coraz częściej w nowoczesnym budownictwie łączy się ją z jadalnią lub salonem. Dlatego każdy centymetr wolnej przestrzeni jest w niej na wagę złota. W związku z tym dobrze mieć wszystko pod ręką, bo nawet zwykłe odwrócenie się, zwłaszcza w ferworze kulinarnego szału, może okazać się zadaniem karkołomnym. Dobrze wcześniej zadbać o to, żeby w zasięgu ręki znajdowały się sprzęty, przyspieszające proces przyrządzania potraw. Jednym z nich jest blender. A gdy posiada jeszcze malakser, rozdrabniacz i trzepaczkę, to mamy na podorędziu potężne narzędzie w niewielkim opakowaniu. Miksowanie, siekanie, wymieszanie kilku składników czy ubicie śmietany do tortu nie zajmie już tyle czasu, jak w przypadku wykonania tych czynności tradycyjną, ręczną metodą.

Innym urządzeniem, ogólnie dość niedocenianym przez polskie panie domu, jest ekspres do kawy. A teraz prosty przykład, jak potrafi ułatwić on życie: Uroczysty obiad, na którym zjawiło się kilku gości. Wszyscy spożyli już posiłek i ukontentowani oczekują na deser, w tej sytuacji niech będzie to jakieś pyszne ciasto. Co jest najlepsze do słodkiej przekąski? Oczywiście kawa. A kto tę kawę zrobi? Może mąż wyrywa się z uśmiechem na ustach, mówiąc: „Ja zrobię, ty już wystarczająco się dziś napracowałaś, odpocznij”. Piękna wizja, ale niestety rzeczywistość wygląda zgoła odmiennie. Patrzy na ciebie, siedząc jak cała reszta. Ty natomiast tylko wstajesz, nastawiasz ekspres i po kilku minutach masz gotowy czarny napój. Pełen komfort.

Do zadań specjalnych

Obiad się skończył, każdy napełnił brzuch i odszedł zadowolony w swoją stronę. Nawet mąż się zlitował i posprzątał brudne naczynia ze stołu. Właśnie, brudne naczynia. Już się denerwujesz, że ktoś to musi umyć, a na pewno nie zrobi tego za ciebie twoja druga połówka. Wtedy przypominasz sobie, że przecież masz zmywarkę… Podziękuj Josephine Cochrane, amerykańskiej gospodyni domowej, która jako pierwsza na świecie opatentowała to urządzenie.

Z kolei piekarnik okaże się niezawodny nie tylko podczas wypieków typowo deserowych, ale również w przypadku dań stricte obiadowych. Zapiekanki, pizze, mięsne pieczenie – to wszystko bardzo szybko wykonasz przy pomocy tej maszyny. A jeśli ty i twoja rodzina jesteście fanami chleba na własnym zakwasie i bez dodatku konserwantów, to ten sprzęt będzie niezwykle pomocny w urzeczywistnieniu tego posiłku.