Każda polska stacja telewizyjna wie, że jakakolwiek produkcja kulinarna odniesie w naszym kraju sukces. Uwielbiamy oglądać pełnych pasji kucharzy, którzy z miejsca stają się gwiazdami show-biznesu, a później zaczynają odgrywać ważną rolę w życiu publicznym. Jednak w ostatnich latach mamy do czynienia z odwrotną zależnością. To właśnie celebryci, widząc ogromne zainteresowanie społeczeństwa gastronomią, zdecydowali się sami stanąć przed kamerą w fartuchach i podzielić się swoimi przepisami z widzami.

Jednak trend ten nie dotyczy tylko Polski. Bardzo wyraźnie jest też widoczny na świecie. W dodatku przechytrzyli oni telewizję, bo często materiały publikują na przykład za pomocą portali społecznościowych. Mimo to odnoszą sukces. Dostrzegając dalszą okazję do zarobku, większość z nich wydaje potem książki kucharskie, a te z miejsca stają się bestsellerami w księgarniach.

Krajowe podwórko

Jedną z obowiązkowych pozycji dla amatorów gotowania jest „Wiem co jem. Przepisy z programu” autorstwa Katarzyny Bosackiej i Aleksandry Misztal. Ta pierwsza dała się poznać polskiej publiczności w sposób dość nietypowy, bo uderzyła w nawyki żywieniowe naszego społeczeństwa, piętnując znajdujące się w nich błędy i zaniedbania. Wydawałoby się, że zostanie za to zlinczowana, jednak skutek był całkowicie odwrotny. Widząc, że jej działania przynoszą pożądany efekt, czyli przede wszystkim edukują i otwierają świadomość na zdrowe jedzenie, Bosacka wydała zbiór ponad 70. łatwych do zrealizowania w zaciszu domowej kuchni przepisów, uzupełniony kulinarnymi ciekawostkami oraz interesującymi wynikami badań na temat żywności, przeprowadzonych przez poważanych powszechnie ekspertów.

Agnieszka Maciąg to znana na całym świecie modelka urodzona w Białymstoku. Niewiele osób podejrzewałoby ją o napisanie książki kucharskiej, ta jednak wyłamała się z tego schematu i w 2014 roku nakładem wydawnictwa Znak, zaprezentowała „Smak miłości”. Co prawda w tej pozycji nie znajdziemy wielu receptur, jednak sama treść obejmuje też anegdoty związane właśnie z miłością i jedzeniem. Obowiązkowa lektura nie tylko dla kucharzy-amatorów, ale też wszystkich romantyków.

Zagraniczne bestsellery

Sophii Loren nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Włoska gwiazda kina również nie chciała być gorsza od polskich koleżanek z show-biznesu i wydała „W kuchni z miłością. Najlepsze włoskie przepisy Sophii Loren”. Można nawet bez ogródek przyznać, że okazała się lepsza od rodzimych celebrytek. Otóż swoje dzieło wydała już w 1971 roku i od tamtej pory sprzedała je na całym świecie w liczbie prawie miliona egzemplarzy.

Sophie Dahl to niegdyś wzięta modelka, a dziś zapalona autorka tekstów. Na pisarskim koncie ma między innymi książkę pt. „Apetyczna panna Dahl”. To zbiór ponad stu przepisów podzielonych tematycznie na poszczególne pory roku. Większość zawartych w niej receptur obejmuje znane, proste w przygotowaniu dania w nieco innej formie, inne natomiast charakteryzują się nieco wyższym stopniem trudności. Świetny materiał zarówno dla kulinarnych amatorów, jak i profesjonalistów.