Skończyłaś remont kuchni i zastanawiasz się, jak ją urządzić. Pomieszczenie ma być funkcjonalne, bo w końcu to nie tylko miejsce przyrządzania posiłków, ale też ich spożywania. Zabudowa kuchenna, niewielki stolik z krzesłami, sprzęt AGD. Warto byłoby zadbać o to, żeby kolorystycznie wszystko się ze sobą zgrywało i jednocześnie miało niepowtarzalny charakter, jakiego nie ma w innych tego typu wnętrzach choćby u znajomych. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup mebli, najprawdopodobniej na wymiar, bo takie gwarantują optymalne użytkowanie, wcześniej trzeba zaopatrzyć się w niezbędne urządzenia mechaniczne. A do takich z całą pewnością zalicza się lodówka.

Rozmiar ma znaczenie

Przed pójściem do sklepu lub skorzystaniem z propozycji podmiotu oferującego swoje produkty w sieci zastanów się, jakiej konkretnie chłodziarki potrzebujesz. Dokładna analiza jest ważna nie tylko w kontekście jej funkcjonalności, ale i wysokości opłat za zużycie energii elektrycznej. A jak powszechnie wiadomo, im są niższe, tym lepiej dla domowego budżetu. Wymiary lodówki nie zależą tylko od wielkości pomieszczenia, w którym ma się ona znajdować. Podejdź do sprawy zdroworozsądkowo. Jeśli jesteś singlem i rzadko gotujesz, zdecyduj się na sprzęt o mniejszych gabarytach. Bez sensu przepłacać za coś, z czego będziesz korzystać sporadycznie. Jeśli natomiast liczba domowników jest spora, wtedy warto zainwestować w urządzenie o większych rozmiarach. Nie bez znaczenia jest też rodzaj przechowywanych produktów. Jeśli lubisz warzywa i owoce, niezbędna okaże się duża dolna szuflada. W dodatku, gdy gotujesz na zapas, więcej miejsca pozwoli przechowywać potrawy dłużej.

Zadbaj o udogodnienia

Obecnie oferty producentów są naprawdę rozbudowane. Prócz standardowych opcji, lodówki posiadają dozowniki lodu i zimnej wody w drzwiczkach, zaawansowane panele sterujące, które bez problemu można zsynchronizować z aplikacją w smartfonie czy akumulatory zimna – te z kolei zajmują się utrzymaniem niskiej temperatury w środku chłodziarki nawet wtedy, gdy nie ma ona dostępu do zasilania. Wszystkie te rozwiązania są pomocne, ale też podnoszą końcową cenę urządzenia. Dlatego lepiej wybrać te, faktycznie przydatne w codziennej eksploatacji. Jak choćby duże szuflady na warzywa (docenią je zwłaszcza właściciele przydomowych warzywniaków), regulowane półki na drzwiach, zdejmowane drzwiczki (montaż otwarcia na prawo lub lewo umożliwia zmianę lokalizacji sprzętu w kuchni) czy praktyczny balkonik na butelki. Z kolei energooszczędna konstrukcja o klasie efektywności „A” przyczyni się do zaoszczędzenia na rachunkach za energię. Od niedawna ogromną popularnością wśród użytkowników cieszy się system bezszronowy (no-frost), zapobiegający osadzaniu się szronu we wnętrzu chłodziarki oraz sklejaniu się produktów spożywczych.

Jak widać, wybór jest naprawdę ogromny. Sklepy wręcz prześcigają się promocjach, które zwykle są perfidnymi chwytami marketingowymi, w związku z tym zawsze dobrze kierować się rozsądkiem. Bo ostatecznie to przecież lodówka, służąca tylko i wyłącznie do przechowywania jedzenia.