Człowiek bez jedzenia żyć nie może – stwierdzenie to trąca banałem, ale czyż nie jest aż do bólu prawdziwe? Biorąc pod uwagę dostęp do niemal każdych kulinarnych produktów, przeciętny Kowalski jest w stanie „wyczarować” w zaciszu domowej kuchni dania niemal tak wykwintne, jak te, podawane w najlepszych restauracjach świata. I często przed rozpoczęciem pracy nie musi z mozołem się do niej przygotowywać, wyszukując owianych tajemnicą przepisów. Wystarczy, że pójdzie do księgarni i kupi książkę kucharską niekoniecznie dyplomowanego kucharza. Albo wpisze odpowiedni adres w przeglądarce internetowej – nawet lepiej, dzięki temu nie wychodzi z domu. Dziś bowiem mistrzami sztuki kulinarnej satysfakcjonującej podniebienie i korzystnie wpływającej na nasze zdrowie, są osoby znane z pierwszych stron plotkarskich gazet, czyli celebryci.

Jedz i bądź fit

Media społecznościowe to doskonałe źródło promocji. Przekonała się o tym Ewa Chodakowska – trenerka fitness. Na początku propagowała zdrowy styl życia wśród Polaków poprzez telewizje śniadaniowe, jednak z czasem zaczęła publikować coraz więcej materiałów w sieci. Zastosowanie mów motywacyjnych oraz nieskomplikowanych ćwiczeń popartych dietą sprawiły, że szybko zdobyła autorytet żeńskiej części społeczeństwa. W dodatku jej metody przynosiły widoczne, pozytywne efekty wśród kobiet, które zdecydowały się podjąć wyzwanie Chodakowskiej. Z czasem trenerka zaczęła podpowiadać, jak i co gotować, by cały cykl ćwiczeń był uzupełniony dobrze zbilansowanym pożywieniem. Wraz za tym poszły nie tylko przepisy publikowane w internecie, ale też w formie papierowej, dziś dostępne w niemal każdej księgarni.

Podobną drogę przeszła Anna Lewandowska. To wielokrotna medalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w karate tradycyjnym. Jednak rozgłos przyniosły jej nie tylko bezdyskusyjne sukcesy sportowe, ale też małżeństwo z jednym z najlepszych obecnie piłkarzy na świecie – Robertem Lewandowskim. Anna postanowiła podzielić się swoją wiedzą dotyczącą zdrowego trybu życia, zdobytą przez lata wyczynowego uprawiania sportu. Dziś jest wziętą trenerką, a jej ćwiczenia i przepisy są obowiązkiem wśród wszystkich kobiet, dla których zdrowy tryb życia jest istotnym elementem prawidłowej egzystencji.

Smacznie i bez kompromisów

W ostatnich latach na polskie, kulinarne salony niemal przebojem wdarły się dwie indywidualności. Obydwie dość mocno akcentujące swoją pozycję, jednak poprzez użycie nieco innych środków. Jedną z nich jest Magda Gessler. Była żona znanego warszawskiego restauratora, Piotra Gesslera, zyskała rozgłos dzięki programowi „Kuchenne rewolucje”, gdzie jako doświadczona menedżerka stara się pomóc podupadającym restauracjom. Niekiedy poprzez kontrowersyjne metody, ale często przynoszące zamierzony skutek. Magda Gessler, podobnie jak relacjach interpersonalnych, tak też w przepisach nie uznaje kompromisów. Ma być smacznie, niekoniecznie fit.

Inną damą, dla której gotowanie to przyjemność połączona z lukratywnym zarobkiem, jest Ewa Wachowicz. Miss Polonia z 1992 roku najpierw z powodzeniem produkowała program „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, by w końcu sama stanęła przed kamerą w fartuchu w autorskim „Ewa gotuje”, ciepło przyjętym przez widzów stacji Polsat. Podobnie jak Gessler, Wachowicz w swoich potrawach kieruje się smakiem, nie kaloriami.