Tradycyjne programy kulinarne, czyli oparte na schemacie: Ja, kucharz, stoję przed kamerą i gotuję, a wy oglądacie i później, jeśli chcecie, kopiujecie to w domu, dawno temu zdobyły uznanie wśród polskich telewidzów. Najlepszym tego przykładem są choćby „Pascal: Po prostu gotuj!”, czy „Gotuj z Kuroniem”. Jednak ostatnio coraz większą popularnością cieszą się produkcje, polegające na zmaganiach kucharzy pod okiem surowego jury, składającego się z wybitnych postaci z dziedziny gastronomi.

„Top Chef”

„Top Chef” to kulinarny reality show, którego pierwowzorem był amerykański program o tym samym tytule. Scenariusz zakłada rywalizację profesjonalistów, czyli szefów kuchni restauracji lub kucharzy, odgrywających ważne role w swoich lokalach. W każdym z odcinków mają oni za zadanie przygotować potrawę z wybranych wcześniej przez jury składników. Mogą to robić pojedynczo lub w parach. Pod koniec danego epizodu wyłaniani są według oceniających najsłabsi uczestnicy i mierzą się w dogrywce. Nie zawsze jednak oznacza to, że odpadnie jedna osoba. Czasem eksperci mogą zdecydować o wykluczeniu większej liczby osób. W polskiej edycji „Top Chef” w rolę oceniających wcielili się między innymi:

  • Wojciech Modest Amaro – polski kucharz i restaurator. Jego restauracja jako pierwsza w naszym kraju otrzymała prestiżową gwiazdkę Michelin;
  • Ewa Wachowicz – zapalona adeptka sztuki kulinarnej i producentka programów o tejże tematyce, w przeszłości Miss Polonia;
  • Maciej Nowak – niezwykle barwna postać polskiego show-biznesu. Krytyk kulinarny, publicysta, animator kultury;
  • Robert Sowa – kucharz, restaurator, Honorowy Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. W przeszłości kucharz polskiej reprezentacji w piłce nożnej.

Nagrodą główną w programie, prócz sławy i uznania jurorów, jest 100 tysięcy złotych, które można przeznaczyć na dowolny, wybrany przez siebie cel.

„Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia”

„Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia” został zrealizowany na podstawie brytyjskiego pierwowzoru. Przez pierwsze pięć edycji prowadzącym był wcześniej wspomniany Wojciech Modest Amaro, momentami w dość dobitny sposób instruujący uczestników, będących jednocześnie jego podopiecznymi. Ci z kolei byli podzieleni na dwie grupy: męską i żeńską. W kolejnych epizodach składy zmieniały się, już niezależnie od płci. Na początku kucharze gotują dla szefa – w tym przypadku Amaro. Ten, po dokonanej degustacji, wskazywał drużynę zwycięzców i przegranych. Pierwsi mogli liczyć na nagrodę, na przykład w postaci wyjścia na basen, drugich zaś czekała kara. Mogło nią być choćby posprzątanie kuchni po odbytych zmaganiach. W następnych epizodach osoby walczące o wygraną gotowały dla klientów zgromadzonych na specjalnie do tego przygotowanej sali niczym w prawdziwej restauracji. Wśród gości często zasiadał znany celebryta, którego opinia po spożytym posiłku była niezwykle ważna w kontekście ostatecznej oceny. Po każdym odcinku z rywalizacji odpadał minimum jeden zawodnik. Zwycięzca całej rywalizacji otrzymywał nagrodę w wysokości 100. tysięcy złotych oraz możliwość angażu w renomowanym lokalu prowadzącego.