Najpierw masa, potem rzeźba – głosi popularne powiedzenie wśród wszystkich tych, którzy mają problem z nadwagą. To stwierdzenie jest bardzo wygodne, gdyż pozwala tyć ze świadomością, że przecież z czegoś te mięśnie w przyszłości muszą urosnąć, a w sumie z czego, jak nie z jedzenia? I tak kręci się to błędne koło, podobnie jak kręci się wskazówka na wadze, aż organizm mówi dość. Najczęściej w postaci jakiejś poważniej kontuzji lub przewlekłego schorzenia. I wtedy zrobienie tej niemal mitycznej rzeźby, jest już zadaniem karkołomnym. Dlatego trzeba być świadomym czyhających zagrożeń i wcześniej zadbać o to, żeby ciało wyglądało tak, jak zawsze tego chcieliśmy. Odpowiedni trening siłowy jest tu jak najbardziej wskazany, ale musi zostać poparty dobrze zbilansowaną dietą. Te dwa czynniki pomogą uzyskać sylwetkę na wzór herosów z amerykańskich filmów. Skupmy się na tym drugim elemencie, czyli pożywieniu, tak często niedocenianym przez amatorów wysiłku fizycznego.

Jedz, ale zdrowo

Wiele osób sądzi, że podstawowym zabiegiem, pozwalającym skutecznie zbić wagę, jest ograniczenie ilości przyjmowanego jedzenia. Poniekąd to rozwiązanie przynosi efekt, lecz na krótką metę, gdyż po jakimś czasie metabolizm zwalnia, w związku z czym przyspieszone chudnięcie, tak dobrze widoczne na początku wdrażania planu, staje się praktycznie niezauważalne. Wtedy w porę należy wycofać z powziętego zamiaru, gdyż dalsze brnięcie ten zwyczaj może doprowadzić do nieodwracalnych, negatywnych zmian w organizmie. Człowiek musi jeść nawet wtedy, gdy chce schudnąć. I niekoniecznie musi jeść mniej. Wręcz przeciwnie – przy zintensyfikowanym wysiłku, na przykład na siłowni, powinien przyjmować więcej pokarmów, tak potrzebnych do prawidłowego rozwoju mięśni. Klucz do sukcesu tkwi w produktach. Na sam początek warto usunąć z jadłospisu śmieciowe jedzenie i wszystko, co jest tłuste i ogólnie niezdrowe. Te przekąski powinny zostać zastąpione przez jaja, mleko, warzywa, owoce, mięso wysokiej jakości, czyli wołowinę i ryby. Oczywiście, ktoś może stwierdzić, że są to rzeczy o wiele droższe od tego, co do tej pory spożywał. Jednak masa już się zrobiła, więc kiedy w końcu ma przyjść czas na rzeźbę?

Pamiętaj o proporcjach

Każdy organizm jest inny, dlatego prawidłowe zbilansowanie diety, może okazać się trudnym wyzwaniem. Rzetelnie podejście do tematu pozwoli rozwiązać ten problem. Inne posiłki będzie spożywać osoba, ćwicząca od dłuższego czasu na siłowni, inne zaś człowiek, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z treningiem. Składniki w zasadzie pozostają niezmienne, zmienia się natomiast ich ilość. Bardzo ważnymi aspektami są tu też wiek i wzrost oraz rodzaj preferowanego wysiłku. Często niezwykle pomocne są poradniki internetowe, w większości realizowane przez osoby, mające doświadczenie w tych zagadnieniach. Ogólnie wszelka pomoc jest jak najbardziej wskazana, również ta od wykwalifikowanego dietetyka. W tym konkretnym przypadku jednak trzeba liczyć się, że profesjonalna porada żywieniowa nie zostanie wyświadczona za darmo.